35lb, Maytag Washer, Soft Mount, OPL Controls, 360G, 208-240V / 60 Hz / 1 Ph
35‑lb soft‑mount washer sized for core OPL throughput with high‑spin extraction. The larger drum depth increases load flexibility for linens and mixed textiles, while the 7″ control allows operators to standardize recipes and audit use.
Features
- Freestanding design with 360 G extraction
- Recipe‑level programmability on 7″ color UI
- Stainless drum/tub/front; ceramic‑coated shaft sleeve
- 5‑compartment dispenser; auto‑dosing ready
- Large 3″ drain valve; balancing accelerometer
Short Specifications
| Rated Capacity | 35 lb (15.9 kg) |
|---|---|
| Extraction (G‑Force) | 360 |
| Drum Ø × Depth | 24.8 in × 19.3 in (630 mm × 490 mm) |
| Drum Volume | 5.4 cu ft (153 L) |
| Unpacked (W × D × H) | 34.6 × 44.7 × 59.1 in (879 × 1,135 × 1,501 mm) |
| Packed (W × D × H) | 36.6 × 47.2 × 61.0 in (930 × 1,199 × 1,549 mm) |
| Net / Ship Weight | 1,019 / 1,060 lb (462.2 / 480.8 kg) |
| Electrical (NAR) | 208–240 V, 1‑Phase, 50/60 Hz |
| Water per Cycle | Cold 15.3 • Hot 16.4 • Total 31.7 gal (58 / 62 / 120 L) |
| Drain Valve OD | 3″ (76.2 mm) |




