65lb, Maytag Washer, Soft Mount, OPL Controls, 360G, 208-240V / 60 Hz / 1 Ph
65‑lb soft‑mount washer built for bulky items and peak‑hour throughput. The deeper 27.6‑inch drum supports large loads, and the 360 G extraction helps control moisture carry‑over, keeping dryers running efficiently.
Features
- Freestanding, high‑spin 360 G platform
- 7″ programmable display with on‑screen troubleshooting
- Stainless drum/tub/front; 5‑compartment dispenser
- Ceramic‑coated shaft sleeve; 3″ drain valve
- Balancing accelerometer; large 180° door opening
Short Specifications
| Rated Capacity | 65 lb (29.5 kg) |
|---|---|
| Extraction (G‑Force) | 360 |
| Drum Ø × Depth | 27.6 in × 28.3 in (701 mm × 719 mm) |
| Drum Volume | 9.8 cu ft (278 L) |
| Unpacked (W × D × H) | 38.4 × 53.5 × 62.6 in (975 × 1,359 × 1,590 mm) |
| Packed (W × D × H) | 40.2 × 56.7 × 63.8 in (1,021 × 1,440 × 1,621 mm) |
| Net / Ship Weight | 1,760 / 1,804 lb (798.3 / 818.3 kg) |
| Electrical (NAR) | 208–240 V, 1‑Phase, 50/60 Hz |
| Water per Cycle | Cold 23.5 • Hot 22.7 • Total 46.2 gal (89 / 86 / 175 L) |
| Drain Valve OD | 3″ (76.2 mm) |




