25lb, Maytag Washer, Soft Mount, OPL Controls, 360G, 208-240V / 60 Hz / 1 Ph
Compact, freestanding 25‑lb soft‑mount washer for space‑constrained OPL rooms. The 24.8‑inch drum and 360 G extraction help deliver short cycles without floor anchoring, while stainless wetted parts and an advanced 7″ control support daily reliability and consistent results.
Features
- Soft‑mount frame installs quickly; no anchors required
- 7″ color UI with recipe programming and on‑screen diagnostics
- Stainless drum/tub/front; ceramic‑coated shaft sleeve
- 5‑compartment soap box; auto‑dosing compatible
- 360 G extraction; balancing accelerometer
- 3″ drain valve; 180° door swing
Short Specifications
| Rated Capacity | 25 lb (11.4 kg) |
|---|---|
| Extraction (G‑Force) | 360 |
| Drum Ø × Depth | 24.8 in × 13.0 in (630 mm × 330 mm) |
| Drum Volume | 3.6 cu ft (102 L) |
| Unpacked (W × D × H) | 34.6 × 38.4 × 59.1 in (879 × 975 × 1,501 mm) |
| Packed (W × D × H) | 36.6 × 40.9 × 61.0 in (930 × 1,039 × 1,549 mm) |
| Net / Ship Weight | 964 / 1,000 lb (437.3 / 453.6 kg) |
| Electrical (NAR) | 208–240 V, 1‑Phase, 50/60 Hz |
| Water per Cycle | Cold 10.3 • Hot 11.1 • Total 21.4 gal (39 / 42 / 81 L) |
| Drain Valve OD | 3″ (76.2 mm) |




