35lb, Maytag Washer, Rigid Mount, OPL Controls, 200G, 208-240V / 60 Hz / 1 Ph
35‑lb rigid‑mount washer sized for core OPL throughput. Stainless components and the programmable vertical touchscreen deliver repeatable results across linens and mixed textiles. Up to 200 G extraction accelerates moisture removal to help control drying energy.
Features
- 180° door opening for easy cart access
- 5‑compartment front dispenser; auto‑dosing compatible
- AISI 304 stainless drum, tub, and front panel
- Ceramic‑coated shaft sleeve
- Full‑function vertical touchscreen; USB‑C service port
- Up to 200 G extraction
- 3″ drain valve; soap box spray rinse
Short Specifications
| Rated Capacity | 35 lb (15.9 kg) |
|---|---|
| Extraction (G‑Force) | 200 |
| Drum Ø × Depth | 24.8 in × 19.3 in (630 mm × 490 mm) |
| Drum Volume | 5.4 cu ft (153 L) |
| Unpacked (W × D × H) | 30.9 × 41.3 × 50.6 in (785 × 1,050 × 1,285 mm) |
| Net / Ship Weight | 661 lb / 700 lb (300 / 317.5 kg) |
| Electrical (NAR) | 208–240 V, 1‑phase, 50/60 Hz |
| Water per Cycle | Cold 15.3 gal (58 L) • Hot 11.1 gal (42 L) • Total 26.4 gal (100 L) |
| Drain Valve OD | 3″ (76.2 mm) |




